Społeczna odpowiedzialność biznesu – podstawowe informacje

Prowadzenie biznesu to ciężka praca, która może jednak przynosić spore dochody o ile biznes jest prowadzony prawidłowo i uczciwie. Należy pamiętać nie tylko o wykonywaniu swojej pracy, ale również o stosowaniu istotnych strategii, dzięki którym firma będzie się rozwijać oraz pozyskiwać nowych klientów. Godna uwagi jest między innymi strategia nazywana społeczną odpowiedzialnością biznesu.

Wspomniana wyżej społeczna odpowiedzialność biznesu jest bardzo często określana przy pomocy skrótu CSR. Jest to skrót od angielskiej nazwy „Corporate Social Responsibility”. Ta ciekawa strategia rozwoju firmy polega na uwzględnianiu interesów publicznych przez dane przedsiębiorstwo w sposób dobrowolny. Firmy więc dobrowolnie dbają o interesy społeczne, środowisko, relacje z ludźmi oraz swoimi pracownikami. W ten sposób nie tylko spełnia się dobry uczynek, ale również buduje się pozytywny wizerunek firmy, który jest ważny dla jej rozwoju i pozyskiwania nowych klientów.

Istotne obszary społecznej odpowiedzialności biznesu

Dobre relacje z otoczeniem oraz informowanie o działaniach i planach zwiększa konkurencyjność firmy. Warto zainteresować się strategią CSR, która popiera uczciwe praktyki rynkowe. Klienci i inwestorzy chętniej zainteresują się firmą, która jest uczciwa. Istnieje kilka podstawowych obszarów CSR. Do ich grona można zaliczyć:

  • Ład organizacyjny firmy.
  • Przestrzeganie praw człowieka.
  • Dbanie o pracowników i stosunki pracy.
  • Dbanie o ochronę środowiska.
  • Filozofia biznesu oparta o uczciwe działania na rynku.
  • Dbanie o właściwe relacje z konsumentami.
  • Zaangażowanie społeczne firmy.

Jakie są podstawowe narzędzia CSR?

Jak widać, społeczna odpowiedzialność biznesu to bardzo rozległy temat, na który składa się wiele aspektów i różnych narzędzi. Do grona narzędzi można zaliczać między innymi działania zapewniające korzyść społeczności lokalnej. Mogą one polegać na przykład na wspieraniu osób i instytucji lokalnych oraz organizacji w ich działaniach.

Jeśli ktoś chce zbudować zaufanie do organizacji to powinien zainteresować się innym narzędziem, jakim jest podejmowanie działań mających na celu skuteczną ochronę środowiska naturalnego. Firmy, które stawiają na inwestycje zmniejszające szkodliwy wpływ ich działalności na środowisko są postrzegane jako uczciwe, etyczne i godne polecenia.

Kolejnym przykładem jest wprowadzanie różnych programów dla pracowników. Chodzi tutaj o różnego rodzaju programy integracyjne, programy równych szans czy też szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje pracowników. Stosując to narzędzie nie tylko buduje się pozytywny wizerunek firmy, ale również inwestuje się w swoich pracowników, którzy dzięki kwalifikacjom, zaangażowaniu i zwiększonej wydajności, przyczynią się do znacznego rozwoju przedsiębiorstwa.

Zobacz jak kształtuje się zaangażowanie społeczne wśród polaków na podstawie badań: http://bibliotekawolontariatu.pl/wp-content/uploads/RAPORT_klon_zaangazowanie_spoleczne_2013.pdf

Oczywiście istnieje wiele innych narzędzi pozwalających na wdrażanie CSR. Ich stosowanie jest dobrym pomysłem dla każdego przedsiębiorstwa i organizacji, której zależy na dobrej opinii pracowników, klientów oraz inwestorów. W ten sposób rozwój i wzrost zarobków są łatwiejsze do osiągnięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *