Kiedy faktoring jest dobrym rozwiązaniem?

Faktoring to jedna z mniej znanych usług pieniężnych dostępnych dla spółek i przedsiębiorstw. Nie jest zresztą zbytnio świetnie znana w tym państwie, jakkolwiek jak mucha w smole zapoczątkowuje zdobywanie uznania wśród przedsiębiorców. Tymczasem niewiele osób wie, co to jest, więc wokół tej usługi ukazuje się dużo kontrowersji, w takim przypadku nie bez ustanku jest to najlepsze rozwiązanie. Kiedy faktoring kalkuluje się?

Faktoring – jak on działa

Faktoring w konspekcie polega na przekazywaniu korporacji faktoringowej faktur z opóźnionym momentem zapłaty. Zdarza się tak, iż przedsiębiorca na spłatę należności od kontrahenta musi oczekiwać co więcej 90 dni, a to znacznie spowalnia i osłabia możliwości postępu firmy, a w co poniektórych sytuacjach chociażby jej działania kompletnie. W tych przypadkach firma faktoringowa wypłaca faktorantowi środki z faktury (pomniejszoną z pewnością o prowizję) i sam staje się wierzycielem kontrahenta.

Nawiązanie takiej umowy faktoringowej wydaje się nadzwyczaj proste, zwłaszcza że formalności są zmniejszone do minimum, nie ma potrzeby prezentować jakichkolwiek poświadczeń ani zastawu, który pełniłby rolę poświadczenia majątkowego. Tak czy owak wnet wszystko wydaje się rewelacyjne, faktoring ma mnóstwo antagonistów. Dlaczego?

Różne strony takiego rozwiązania

Nie bacząc na całego szeregu pozytywów, faktoring utrzymuje się nadal dosyć kontrowersyjną kwestią. Racja przede wszystkim leży w ignorancji, zwłaszcza płatników. W momencie przejścia na usługi firmy faktoringowej, firma musi oświadczyć interesantom i użytkowników, iż w chwili obecnej płatności za ich faktury będzie zbierał ktoś inny. To może wzbudzić różne odczucia w klientach – mogą wydedukować to jako brak zaufania, co w przyszłości prowadzi do ochłodzenia stosunków handlowych, owszem cofaniu się kontrahentów. Dla wielu osób usługi faktoringowe kojarzą się z windykacją, a przecież nie o to idzie.

Pozostałą słabością jest stosunkowo duży koszt. Nadzwyczaj cały szereg biznesmenów nie zamierza korzystać z faktoringu, bo lęka się, że koszt „zje” ich przychód lub że nie będzie ich na nią stać. W rzeczywistości przedsiębiorcy zwykle nie stać na to, aby mieć spóźnienia w zamówieniu. Brak pieniędzy od interesantów znaczy nierzadko opóźnienia w utworzeniu usługi dla potomnego, m.in. poprzez niemożliwość zakupienia ważnych produktów. A to na pewno na 100% nie wpłynie dobrze na wizerunek korporacji. Ponadto, na rynku zjawia się coraz gęściej firm, które świadczą usługi faktoringowe, dzięki po co ceny są raz po raz niższe.

Kiedy faktoring faktycznie opłaca się?

Wbrew tych wad i obaw, faktoring ma również dużo sprzymierzeńców. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla firm, które jeszcze nie posiadają zdolności kredytowej, w takim przypadku nie będą mogły ratować się między innymi kredytem czy pożyczką w przypadku spóźnienia spłaty i chwilowych kłopotów gotówkowych.

Dzięki pośpiesznym przelewom z faktoringu, płynność finansowa firmy nie pozostaje podkopana, więc nie należy lękać się przestojów w biznesie. Dzięki faktoringowi możemy prowadzić w wyższym stopniu pewny biznes, nie bać się kolejnych wyzwań i mieć pewność, iż przez cały czas wszystkie zapracowane środki finansowe będą przekazane do naszej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *